niedziela, 17 kwietnia 2016

Budyniowe babeczki z gruszkami



Nie są zbyt słodkie ani super kaloryczne. W zasadzie to budyń z gruszkami i odrobiną ciasta. Do tego są proste w wykonaniu. Doskonałe do wiosennej weekendowej kawy.


Składniki:
- 2 surowe żółtka
- 1 puszka gruszek w lekkiej zalewie
- 2 budynie czekoladowe (takie na 0,5 litra mleka każdy)
- 4 łyżki cukru
- 600ml mleka
- 180g mąki pszennej
- 25g mielonych orzechów włoskich
- 30g cukru waniliowego
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 6 łyżek śmietany 30%
- 0,5 łyżki mąki ziemniaczanej

Sposób przygotowania:
Z podanych składników wychodzi 12 babeczek.
Przygotowujemy mączną część smakołyku.  Do miski wsypujemy mąki (pszenną i ziemniaczaną), mielone orzechy, cukier waniliowy i proszek do pieczenia. Dodajemy żółtka oraz śmietanę. Zagniatamy. Powinna powstać grudkowata, w miarę sypka mieszanka. To nasz spód i wierzch babeczek.
Nagrzewamy piekarnik do 180°C. Blaszkę mufinkową wykładamy papilotkami. Na spód każdej papilotki wsypujemy po około 1 łyżce  przygotowanych ciastowych grudek, resztę odkładamy na później. Wysypane spody delikatnie ugniatamy palcami. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i podpiekamy przez 5-7 minut.
W czasie, gdy pieką się spody – przygotowujemy budyń. Zagotowujemy 500ml mleka z cukrem. W pozostałych 100ml mieszamy budyniowy proszek, wlewamy do gotującego się mleka i energicznie mieszamy. Gotowy budyń odstawiamy na bok.
Gruszki odsączamy dokładnie z zalewy (można sobie pomóc kuchennym ręcznikiem papierowym). Trzy połówki gruszek kroimy na paski – mamy ich uzyskać 12. Resztę kroimy w kostkę.
Na podpieczonych spodach babeczek  układamy pokrojone w kostkę gruszki, a na nie wykładamy budyń. Wyrównujemy w miarę możliwości powierzchnię babeczek. Górę posypujemy odłożonymi wcześniej ciastowymi grudkami i w środek każdej babeczki wciskamy pasek gruszki.
W piekarniku zmniejszamy temperaturę do 160°C i pieczemy babeczki jeszcze przez 25 minut. Następnie wyciągamy. Będą trochę niestabilne w konsystencji, ale nie przejmujcie się tym. Potrzebują teraz chłodu i spokoju, więc zostawiamy je w chłodnym miejscu na kilka godzin. Wtedy warstwa budyniowa dobrze zwiąże. Potem posypujemy cukrem pudrem lub polewamy lukrem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)

Zostanie opublikowany po zaakceptowaniu przez moderatora.